Afganistan’da uzun süre yaşanan savaşlar nedeniyle, bugün teknik alt yapısı olması gereken düzeyde değildir. Rus işgalinden önce ülkeye önemli ölçüde yatırım yapılmamıştır dolayısıyla yeterli düzeyde altyapı bulunmamaktadır. Ruslar ülkeye girmeden önce ulaşımlarını kolay sağlayabilmek için yol projeleri gerçekleştirmişler ancak daha sonra ülkeyi işgale geçmişlerdir. Eski binaları, yolları, hatta merkezî ısıtma sistemleri dahi hepsi Ruslar tarafından yapılmıştır. Ruslar ülkeden çekildikten sonra tüm yapılar tahrip edilmiştir.Bu nedenle ülkede; yollardan sulama projelerine, konutlara, otellere ve sosyal tesislere kadarher türlü projenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle ulaşım, enerji, telekomünikasyon, sulama sistemleri, kanalizasyon gibi temel yapıların tamamıyla yeniden imar edilmesi öncelikler arasındadır.

Ancak Afganistan Hükümeti, bütçe imkansızlıkları nedeniyle taahhüt sektöründe oldukça sınırlı ihaleler açabilmektedir. Uluslar arası kuruluşlar tarafından açılan ihalelere ilgili tüm ülke firmaları iştirak etmekle birlikte, NGO’lar ve ülkeler tarafından finanse edilen projelere ilişkin ihalelerde genelde ülke firmalarının tercih edildiği bilinen bir gerçektir. Bu çerçevede, Türk firmaları doğrudan ihaleler kazanmakla birlikte, ihale alan başka ülkelerin firmalarına da taşeronluk hizmeti vermek suretiyle, Afganistan’ın imarına büyük ölçüde katkıda bulunmaktadırlar.

Balkan Telekom, Afganistan’da faaliyet gösteren firmalar için başta uydu tabanlı olmak üzere her türlü telekomünikasyon çözümünü sunmaktadır. Kabil’de bulunan teknik ekipleri ile Afganistan’da her noktada hizmet verebilmektedir. Balkan Telekom, uydu internet ve VSAT bağlantısı için gerekli olan cihazları Afganistan içerisinden lokal olarak temin edilebilmektedir. 2012 yılı itibariyle başta Kabil olmak üzere Kandahar, Bastion, Dywer gibi şehirlerde aktif uydu terminalleri mevcuttur.

Afganistan Balkan Telekom