Türkmenistan Başkanlık sistemi ile yönetilen bağımsız ve tarafsız bir ülke olup, Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhammedov’dur. Aralık 1999’da düzenlenen Halk Maslahatı’nda ebedi devlet başkanı seçilen Saparmurat (Niyazov) Türkmenbaşı’nın Aralık 2006’daki vefatından sonra 11 Şubat 2007 tarihinde yapılan seçimde %89 oy alan Berdimuhammedov 5 yıllığına Devlet Başkanı seçilmiştir.

Büyük doğal gaz ve petrol yataklarına sahip olan Türkmenistan’da enerji kaynakları ülkenin en önemli gelir kalemini oluşturmaktadır. Ülke toprakları büyük ölçüde çöllerden ibaretse de tarıma elverişli alanların yaklaşık yarısında pamuk yetiştirilmekte olup Türkmenistan su anda dünyanın en büyük onuncu pamuk üreticisi durumundadır. Türk firmaları bu potansiyeli iyi değerlendirerek yatırımlar gerçekleştirmişlerdir.

Türk firmaları enerji, inşaat, tekstil, içecek, bankacılık, saglık sektörü, kagıt sanayi, gıda turizm, taşımacılık, petrol, petrol ürünleri, oto tamir servisi, lokantacılık, boya ve perakende satıs alanında yatırım gerçekleştirmişlerdir. Türk firmaları özellikle tekstil alanında büyük projelere imza atmışlar ve kurdukları modern tekstil tesisleri ile Türkmenistan’da tekstil sanayinin temelini oluşturmuşlardır. Özellikle tekstil yatırımları sayesinde daha önceleri pamuğun tamamını ihraç eden Türkmenistan, Orta Asya’nın tekstil ve hazır giyim merkezine dönüşmüştür. Bu sektörde üretilen ürünler Rusya gibi geleneksel pazarların yanında ABD, Japonya gibi gelişmiş ülke pazarlarına da ihraç edilmeye başlanmıştır. Üretim tesislerinin yanı sıra hizmet sektöründe de Türk sermayesi ile açılmış bir alışveriş merkezi ve bir hastane mevcuttur. Türkmenistan’da Türk firmalarının ve vatandaşlarının yaptığı yatırımların toplamı yaklaşık 260 milyon USD civarındadır. Ticaret Müşavirliği verileri 3. ülkelere nakdi sermaye geçişinde kullanılan Hollanda ve Malta gibi ülkelere yapılan transferler kapsam dısı tutularak derlenmektedir. Bununla birlikte, gayri resmi kaynaklar Türkmenistan’daki Türk yatırımlarının 1 milyar doları astığını ifade etmektedir.

Balkan Telekom, Türkmenistan’da faaliyet gösteren firmalar için başta uydu tabanlı olmak üzere her türlü telekomünikasyon çözümünü sunmaktadır. Başkent Aşkabat’da bulunan teknik ekipleri ile Türkmenistan’da her noktada hizmet verebilmektedir. Türkmenistan’da uydu hizmeti alabilmek için resmi idareden izin alınması gerekmektedir. Balkan Telekom, firmalarin idareye izin başvuruları için de danışmanlık hizmeti vermektedir.

Türkmenistan Balkan Telekom